Slovenská komisia pre UNESCO (SK UNESCO)
Základné informácie
UNESCO je jedinou medzinárodnou organizáciou systému OSN, ktorá sa programovo opiera o spoluprácu s národnými komisiami pre UNESCO pôsobiacimi v jednotlivých členských krajinách. Národné komisie spolupracujú so Stálymi delegáciami pri UNESCO a so Sekretariátom na napĺňaní programov a vízií organizácie.
Slovenská komisia pre UNESCO (SK UNESCO) je poradným orgánom vlády SR v záležitostiach týkajúcich sa UNESCO a vzťahov Slovenskej republiky k tejto organizácii. Plní úlohy vyplývajúce z jej funkcie národnej komisie pre UNESCO v súlade s čl. VII Ústavy UNESCO a Charty národných komisií UNESCO.
SK UNESCO vznikla v r. 1993, avšak v r. 2016, kedy nadobudol platnosť nový štatút SK UNESCO, prešla zásadnou transformáciou. Jej hlavným poslaním je podporovať a rozvíjať programy UNESCO v oblasti vzdelávania, kultúry, vedy, životného prostredia či informácií a za týmto účelom získavať a zapájať do spolupráce na jednotlivých projektoch odborníkov rôznych organizácií, inštitúcií a oddelení príslušných ministerstiev a jednotlivcov.
SK UNESCO reflektuje štruktúru činností organizácie UNESCO, ktorá je rozdelená do 5 programových sektorov (vzdelávanie; prírodné vedy; spoločenské a humanitné vedy; kultúra a svetové dedičstvo a komunikácia a informácie).
Jej odbornými orgánmi sú slovenské výbory (7) a dve sekcie:
Za materiálne a administratívno-organizačné zabezpečenie činnosti SK UNESCO zodpovedá Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, kde sídli Sekretariát komisie vedený generálnym tajomníkom. Ten koordinuje spoluprácu medzi členmi komisie, slovenskými subjektmi zainteresovanými v oblastiach činnosti UNESCO a organizáciou UNESCO so sídlom v Paríži.
Hlavné úlohy SK UNESCO