Článok 1
Úvodné ustanovenia
1. Štatút Slovenskej komisie pre UNESCO (ďalej len „štatút“) upravuje pôsobnosť, úlohy a zloženie Slovenskej komisie pre UNESCO (ďalej len „komisia“) a spoluprácu s právnickými osobami a fyzickými osobami, ktorých činnosť súvisí s úlohami Slovenskej republiky v UNESCO.
2. Komisia je odborným poradným orgánom vlády Slovenskej republiky v záležitostiach týkajúcich sa Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) a vzťahov Slovenskej republiky k tejto medzinárodnej organizácii.
3. Za materiálne a administratívno-organizačné zabezpečenie činnosti komisie zodpovedá Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.
Článok 2
Úlohy komisie
Komisia plní úlohy vyplývajúce z jej funkcie národnej komisie pre UNESCO v súlade s čl. VII Ústavy UNESCO a Charty národných komisií pre UNESCO, a to najmä:
a) iniciuje a koordinuje na národnej úrovni spoluprácu všetkých príslušných subjektov v záležitostiach týkajúcich sa UNESCO,
b) iniciuje a posudzuje prípravu projektov s obsahovou náplňou vo vzťahu k UNESCO,
c) vykonáva informačnú činnosť o aktivitách UNESCO voči všetkým subjektom Slovenskej republiky, vrátane občianskej spoločnosti a súkromného sektora,
d) mobilizuje, získava a zapája do spolupráce jednotlivých odborníkov vecne príslušných ministerstiev, zainteresovaných inštitúcií a organizácií, akademickú obec, mimovládne organizácie, jednotlivcov a súkromný sektor,
e) sleduje rozhodnutia odborných orgánov UNESCO s využívaním spolupráce s medzinárodnými aktérmi a dohliada na plnenie záväzkov Slovenskej republiky vyplývajúcich z dohovorov, ktorými je Slovenská republika viazaná,
f) napomáha aktívnej účasti Slovenskej republiky, jej inštitúcií i jednotlivcov na príprave, plánovaní, uskutočňovaní a využívaní programov UNESCO, najmä v oblasti vzdelávania, vedy a výskumu, mládeže, životného prostredia, cestovného ruchu a ochrany svetového kultúrneho dedičstva, kultúry a kultúrnej diverzity, digitálnych technológií, komunikácie a informatiky, ochrany slobody prejavu, spoločenských vied,
g) podieľa sa na odbornej príprave postupu Slovenskej republiky na zasadnutiach Generálnej konferencie, Výkonnej rady, medzivládnych výborov UNESCO a ďalších konferenciách a aktivitách organizovaných UNESCO a jej špecializovanými orgánmi,
h) zriaďuje poradné orgány komisie,
i) spolupracuje s kandidátmi za Slovenskú republiku do subsidiárnych orgánov UNESCO,
j) v odôvodnených prípadoch preberá morálnu záštitu nad projektmi vecne súvisiacimi s UNESCO,
k) nadväzuje partnerstvá s mimovládnymi organizáciami činnými v oblastiach aktivít UNESCO a posilňuje spoluprácu s občianskou spoločnosťou,
l) aktívne vyhľadáva mimorozpočtové zdroje financovania špecifických aktivít z podnikateľského sektora a v tejto súvislosti rozvíja partnerskú spoluprácu s donormi,
m) úzko spolupracuje so Stálym delegátom Slovenskej republiky pri UNESCO, pôsobí autonómne na národnej úrovni, na pôde UNESCO rešpektuje kompetencie stáleho delegáta Slovenskej republiky pri UNESCO,
n) rozvíja spoluprácu s národnými komisiami iných štátov,
o) raz do roka predkladá správu o činnosti vláde Slovenskej republiky,
p) v súlade s povinnosťami národných komisií zasiela Sekretariátu UNESCO informáciu o činnosti.
Článok 3
Zloženie komisie
Komisia je operatívnym orgánom a vykonáva svoju činnosť priebežne na každodennej báze. Má maximálne 21 členov. Za jej aktivity zodpovedá a navonok v jej mene vystupuje generálny tajomník.
1. Členmi komisie sú:
a) zástupcovia ministerstiev, v ktorých pôsobnosti je plnenie úloh týkajúcich sa UNESCO,
b) zástupcovia inštitúcií, mimovládnych organizácií a jednotlivci s predmetom činnosti týkajúcej sa UNESCO.
2. Členov komisie vymenúva a odvoláva minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky. Funkčné obdobie členov komisie je štyri roky.
3. Členovia komisie podľa čl. 3 odseku 1 písm. a) sú vymenúvaní a odvolávaní na základe návrhu príslušného ministra, ktorého rezort sa podieľa na plnení programu UNESCO.
4. Zoznam subjektov, ktoré majú svojho zástupcu v komisii podľa čl. 3 odseku 1 písm. b) schvaľuje a priebežne aktualizuje minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky na základe návrhov príslušných ministerstiev a zainteresovaných inštitúcií.
5. Funkciu predsedu komisie z titulu svojej funkcie zastáva minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.
Článok 4
S komisiou spolupracujú právnické osoby a fyzické osoby, ktorých činnosť súvisí s úlohami Slovenskej republiky v UNESCO, a to najmä tie, ktoré sú zastúpené
a) v Poradnom zbore expertov,
b) vo Fóre partnerov komisie,
c) vo Výboroch pre medzivládne a medzinárodné programy UNESCO (ďalej len „výbory“),
d) v Informačnom a dokumentačnom stredisku UNESCO (IDS).
Článok 5
Poradný zbor expertov
Článok 6
Fórum partnerov komisie
Článok 7
Výbory
Výbory sú odbornými poradnými orgánmi komisie zameranými na zabezpečenie realizácie programov UNESCO v Slovenskej republike.
Článok 8
Informačné a dokumentačné stredisko UNESCO
Článok 9
Sekretariát komisie
Sekretariát komisie je výkonným profesionálnym orgánom komisie, ktorý administratívne a organizačne zabezpečuje činnosť komisie. Je začlenený do organizačnej štruktúry Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.
1. Postavenie, zásady činnosti a hospodárenie Sekretariátu komisie určujú vnútorné predpisy Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.
2. Na čele Sekretariátu komisie je generálny tajomník.
Článok 10
Generálny tajomník
Generálneho tajomníka komisie vymenúva a odvoláva minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky spravidla na obdobie štyroch rokov. Generálny tajomník je hlavným synergickým článkom medzi členmi komisie a všetkými subjektmi Slovenskej republiky zainteresovanými v oblastiach činností UNESCO. Je reprezentantom komisie na národnej úrovni, voči národným komisiám iných členských štátov i na zasadnutiach národných komisií na pôde UNESCO. Úzko spolupracuje so Stálym delegátom Slovenskej republiky v UNESCO, ktorý koordinuje spoločný postup na zasadnutiach orgánov UNESCO v Paríži.
Článok 11
Prijímanie rozhodnutí v komisii
Komisia prijíma rozhodnutia nadpolovičnou väčšinou hlasov členov komisie. Podrobnosti ustanovuje Organizačný poriadok komisie.
Článok 12
Spoločné a prechodné ustanovenia
1. Sekretariát komisie predloží na schválenie ministrovi zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Organizačný poriadok komisie, odsúhlasený členmi komisie na prvej schôdzi komisie.
2. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky vymenuje nové organizačné zložky komisie v súlade s novým štatútom k 1. októbru 2016.
3. Ku dňu nadobudnutia platnosti štatútu sa zrušujú všetky platné existujúce organizačné zložky komisie.
4. Zrušuje sa platnosť štatútu schváleného vládou Slovenskej republiky uznesením č. 6 zo dňa 12. januára 1993 dňom 30. septembra 2016.
Článok 13
Účinnosť
Tento štatút nadobúda účinnosť dňa 1. októbra 2016.