Sieť pridružených škôl UNESCO (ASPnet) tvoria základné a stredné školy, ktoré sa rozhodli viesť vyučovanie v zmysle princípov globálneho občianstva, udržateľného rozvoja, tolerancie, inklúzie, environmentálnej výchovy a ochrany ľudských práv. Usiluje sa viesť deti/mladých ľudí k aktívnemu občianstvu a záujmu o budovanie udržateľnej a mierovej spoločnosti. Podporuje hodnoty/zásady ústavy UNESCO a Charty OSN (o. i. základné práva, rovnosť pohlaví, sociálny pokrok, spravodlivosť, demokraciu a rešpektovanie rozmanitosti).
Aktuálne združuje viac ako 12 000 škôl z 182 krajín sveta vrátane 25 zo Slovenska. V r. 2023 sme si pripomenuli 70. výročie založenia siete.
ASPnet nie je sieťou elitných škôl a nie je zameraná na akademickú excelentnosť. Je otvorená školám s rôznymi kapacitami/podmienkami a zdrojmi. Ponúka praktické príležitosti pre študentov, nové vzdelávacie možnosti pre učiteľov a tematické usmerňovanie UNESCO ako gestora cieľa udržateľného rozvoja č. 4 „kvalitné vzdelávanie“. Členstvo v ASPnet sieti je dobrovoľným záväzkom s cieľom prispievať k mieru, medzinárodnému porozumeniu, solidarite a trvalo udržateľnému rozvoju.
Inštitúcie vďaka členstvu v Sieti pridružených škôl UNESCO získavajú prístup k odborným znalostiam a vzdelávacím nástrojom UNESCO, ako aj k online platforme určenej na zdieľanie materiálov/informácií o aktivitách jednotlivých škôl. Učitelia zároveň získavajú možnosť zúčastňovať sa na online/prezenčných workshopoch, regionálnych alebo medzinárodných konferenciách. Pridanou hodnotou je sieťovanie škôl a mobilita študentov/pedagógov, ktorá môže vyústiť do realizácie spoločných medzinárodných projektov.
Činnosť pridružených škôl UNESCO na Slovensku koordinuje Informačné a dokumentačné stredisko (IDS) UNESCO pri Univerzitnej knižnici v Bratislave (národnou koordinátorkou pridružených škôl je vedúca IDS UNESCO Natália Fillová).
IDS UNESCO udržiava so školami dynamickú komunikáciu a popri poskytovaní informácii z centrály ASPnet a Sekretariátu Slovenskej komisie pre UNESCO realizuje celý rad aktivít vzdelávacieho a osvetového charakteru zameraných na priblíženie vybraných tém z agendy UNESCO. Významnou aktivitou je organizácia tzv. Výročného stretnutia pridružených škôl (spravidla raz ročne) zameraného na vyhodnotenie celoročnej činnosti pridružených škôl, diskusiu o víziách a plánovaných aktivitách na nadchádzajúce obdobie.
Pridružené školy UNESCO na Slovensku sa popri šírení priorít/myšlienok UNESCO zameriavajú na výchovu k demokratickým hodnotám/porozumeniu/tolerancii, osvetu dôležitosti ochrany ľudských práv, ochrany kultúrneho a prírodného dedičstva a budovania/posilňovania environmentálneho povedomia. Aktívne sa zapájajú do projektov v oblasti envirovýchovy, trvalo udržateľného rozvoja a rozvoja kompetencií v oblasti ľudských práv a cudzích jazykov. Prínosné sú aj aktivity škôl pripomínajúce si významné medzinárodne dni z dielne OSN a UNESCO. Pevnou súčasťou činnosti škôl sú aj poznávacie (historicko-geografické) cesty po kultúrnych lokalitách svetového dedičstva UNESCO na Slovensku alebo v zahraničí. V rámci propagácie živého dedičstva školy organizujú tvorivé dielne alebo výtvarné súťaže.
Kontakt:
Natália Fillová
koordinátorka pridružených škôl UNESCO na Slovensku
email: natalia.fillova@ulib.sk; unesco@ulib.sk
tel.: +421 2 204 665 42