sk | en

UNESCO

UNESCO prijalo prvý globálny nástroj týkajúci sa etiky umelej inteligencie


UNESCO prijalo prvý globálny nástroj týkajúci sa etiky umelej inteligencie

Umelá inteligencia zásadným spôsobom ovplyvňuje a mení našu spoločnosť a postupne nahrádza ľudskú aktivitu v rôznych oblastiach. Na jednej strane dokáže ľuďom uľahčiť fungovanie, ako napríklad upozorniť na prvotné vypuknutie pandémie, tak ako to bolo v prípade COVID-19, či pomôcť s vývinom vakcín. Na strane druhej tento vedecký pokrok prináša riziká pre jednotlivcov a pre spoločnosť ako takú. V niektorých prípadoch jej používanie môže mať neúmyselné negatívne dôsledky, akými sú napríklad manipulácia správania, prehlbovanie nerovností a zosilňovanie predsudkov, radikalizácia, extrémizmus či diskriminácia na trhu práce. Zároveň môže byť umelá inteligencia zneužitá úmyselne na šírenie dezinformácií alebo ovládnutie hlavných procesov, databáz vlád, organizácií či inštitúcií. Technologické inovácie nás tak stavajú do pozície, kedy musíme riešiť duálnu dilemu: ako využiť príležitosti, ktoré nám ponúkajú, no zároveň neprepadnúť nástrahám, ktoré sú s tým spojené.

 41. Generálna konferencia UNESCO, ktorá sa konala v novembri t.r. preto prijala prvý globálny nástroj v tejto oblasti - Odporúčanie o etike umelej inteligencie.  Jeho cieľom je maximalizovať výhody, no zároveň eliminovať riziká spojené s vývojom a používaním umelej inteligencie. Odporúčanie o etike umelej inteligencie je zamerané na človeka, vychádza z existujúcich ľudsko-právnych štandardov a anticipuje etické problémy systémov umelej inteligencie osobitne v oblastiach vzdelávania, vedy, kultúry, ale aj komunikácie a informácií. Odporúčanie predstavuje usmernenie pre všetkých aktérov umelej inteligencie, vrátane súkromného sektora a pokrýva všetky stupne vývoja umelej inteligencie.

Súčasťou Odporúčania o etike umelej inteligencie sú dva nástroje: etické hodnotenie vplyvu a metodika hodnotenia pripravenosti. Etické hodnotenie vplyvu má pomôcť posúdiť vplyv, ktorý môžu mať súbory údajov či algoritmy na spoločnosť. Zároveň je cieľom tohto nástroja podporiť úpravu algoritmov a zmierniť ich možné negatívne vplyvy. Druhý nástroj - Metodika hodnotenia pripravenosti má pomôcť členským štátom s doladením regulačných a riadiacich mechanizmov, aby došlo k ľahšiemu priebehu implementácie umelej inteligencie.

Viac informácií o tejto téme, ako aj celý text Odporúčania o etike umelej inteligencie nájdete tu