UNESCO verí, že slobodné médiá sú základným predpokladom pre budovanie udržateľného mieru vo svete. Svetový deň slobody tlače je dňom podpory médií, ktoré sú častokrát obmedzované alebo cenzurované. 3. máj je pre vlády pripomienkou potreby rešpektovať záväzok k slobode tlače a je tiež dňom reflexie mediálnych profesionálov o otázkach profesionálnej etiky. Tento dátum je povzbudením pre iniciatívy zamerané na rozvoj mediálnych zručností a hodnotenie stavu slobody tlače vo svete.
Je to tiež deň, kedy si uctievame pamiatku novinárov, ktorí prišli o život pri hľadaní príbehu.
Svetový deň slobody tlače vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN v roku 1993 na základe odporúčaní UNESCO. Prvotným impulzom pre vyhlásenie tohto dňa bola Windhoecká deklarácia afrických novinárov o pluralite médií a ich nezávislosti z roku 1991. Tento deň slúži ako pripomienka, že v desiatkach krajín sveta sú médiá cenzurované, pokutované, zakázané a zatvorené, zatiaľ čo novinári, redaktori a vydavatelia sú obťažovaní, napádaní, zadržiavaní a dokonca zavraždení.
World Press Freedom Day Online Conference
UNESCO pri tejto príležitosti organizuje víkendové virtuálne podujatie organizované z Namíbie na tému „Informácie ako verejné blaho.“ Na podujatí vystúpia zástupcovia významných svetových novín a organizácií, ale aj akademici a umelci. Viac podrobností a odkaz na registráciu: https://en.unesco.org/news/2021-world-press-freedom-promote-information-public-good-severely-challenged-media-landscape
Tento rok bude podujatie venované hrozbe zaniknutia, ktorému čelia menšie miestne spravodajské médiá po celom svete v dôsledku pandémie COVID-19. Konferencia predloží návrhy presadzovanie väčšej transparentnosti internetových spoločností, posilnenie bezpečnosti novinárov a zlepšenie ich pracovných podmienok.
World Press Freedom Prize
V rámci podujatia bude taktiež odovzdaná Cena za podporu slobody médií UNESCO/Guillermo Cano World Press Freedom Prize, pomenovaná po kolumbijskom novinárovi, ktorý prišiel o život pri výkone svojej práce. Cena oceňuje jednotlivcov alebo inštitúcie, ktoré podporujú a chránia slobodu tlače, predovšetkým ak sa tým vystavujú riziku. V roku 2021 cenu získa filipínska novinárka Maria Ressa. Počas viac ako tridsaťročnej kariéry pracovala ako vedúca investigatívna reportérka CNN pre Áziu a ako šéfka rôznych spravodajských a publicistických relácií. Zúčastnila sa tiež mnohých medzinárodných iniciatív na podporu slobody tlače. V posledných rokoch sa stala terčom online útokov a súdnych procesov týkajúcich sa investigatívnej činnosti a manažovania filipínskej mediálnej spoločnosti Rappler. Bola zatknutá za údajné trestné činy súvisiace s výkonom jej povolania a vystavená kampani zameranej na pohlavné zneužívanie, vyhrážanie sa a obťažovanie, ktorá v jednom okamihu viedla k tomu, že na Facebooku dostávala v priemere 90 nenávistných správ za hodinu.