V dňoch 7. - 9. decembra 2021 sa uskutočnilo prvé online Globálne študentské fórum, na ktorom sa zúčastnilo 130 študentov zo Siete pridružených škôl UNESCO a 20 mládežníckych lídrov z viac ako 55 krajín, ktorí sa aktívne podieľali na diskusiách o súčasných globálnych témach, ako je klimatická zmena, ľudské práva, či vzdelávanie pre trvalo udržateľný rozvoj. Cieľom diskusie bolo upovedomiť vládnych činiteľov o tom, ako vnímajú mladí ľudia naliehavé výzvy v oblasti vzdelávania, udržateľnosti a životného prostredia. Fórum podporilo Youth UNESCO Climate Action Network (YoU-CAN), ktoré sa zameriava na mládežnícke aktivity v oblasti klímy.
Vo svojom úvodnom prejave medzinárodná koordinátorka Siete pridružených škôl UNESCO, Julie Saito, zdôraznila dôležitosť zapojenia mladých ľudí do procesu aktivít zameraných na mladých ľudí. Diskusie v rámci Fóra sa zamerali na vízie, skúsenosti a konkrétne činy študentov pre blaho našej planéty. Viedli ich mládežnícki lídri, ktorí sa aktívne venujú rôznym témam, ako je odpadový manažment, podnikanie, sociálne inovácie a medzikultúrny dialóg. Účastníci taktiež diskutovali o tom, čo znamená byť tvorcom zmien pri riešení naliehavých problémov v oblasti klímy. Venovali sa tiež úvahám o úlohe vzdelávania pri budovaní udržateľnej budúcnosti a spoločnosti.
Tretí deň bol verejný webinár, na ktorom študenti a mládežnícki lídri informovali učiteľov, študentov ASPnet, národných koordinátorov a širokú verejnosť o výsledkoch Fóra. Toto plenárne zasadnutie sa vysielalo naživo v 6 jazykoch a zúčastnilo sa na ňom viac ako tisíc ľudí. Slovenskú republiku na Fóre reprezentovali dvaja študenti - Sára Romana Práčková a Miroslav Bednár zo Školy umeleckého priemyslu, Sklenárova 7 v Bratislave. Študenti si odniesli cenné skúsenosti a príjemné pocity z úspešného podujatia. (Natália Fillová, koordinátorka Siete pridružených škôl v Slovenskej republike)