sk | en

UNESCO

SLOVENSKU PRIBUDOL 8. ZÁPIS NA REPREZENTATÍVNY ZOZNAM NEHMOTNÉHO KULTÚRNEHO DEDIČSTVA ĽUDSTVA UNESCO – SOKOLIARSTVO


SLOVENSKU PRIBUDOL 8. ZÁPIS NA REPREZENTATÍVNY ZOZNAM NEHMOTNÉHO KULTÚRNEHO DEDIČSTVA ĽUDSTVA UNESCO – SOKOLIARSTVO

SLOVENSKU PRIBUDOL 8. ZÁPIS NA REPREZENTATÍVNY ZOZNAM NEHMOTNÉHO KULTÚRNEHO DEDIČSTVA ĽUDSTVA UNESCO – SOKOLIARSTVO – ŽIVÉ DEDIČSTVO ĽUDSTVA

V sídle UNESCO v Paríži tento týždeň zasadá Medzivládny výbor na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Ten 14. decembra 2021 rozhodol o rozšírení medzinárodnej nominácie Sokoliarstvo – živé dedičstvo ľudstva o ďalších šesť krajín, vrátane Slovenskej republiky.

K doterajším 18 krajinám, ktoré sú súčasťou už existujúcej nominácie z celého sveta, sa tak pridáva Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Kirgizsko, Poľsko i Slovensko. Vzhľadom na počet zúčastnených krajín (24) ide zatiaľ o najväčšiu nomináciu v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva. Nominácia zdôrazňuje spoločné dedičstvo spájajúce spoločenstvá a štáty na miestnej, národnej a medzinárodnej úrovni. Poukazuje na to, že Dohovor na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO z roku 2003 podporuje spoločnú ochranu prvkov nehmotného kultúrneho dedičstva presahujúcich jazykové a štátne hranice, čím podporuje dialóg a porozumenie.

Za vypracovaním nominácie za Slovenskú republiku stojí tím zložený z pracovníkov a pracovníčok Centra pre tradičnú ľudovú kultúru pri SĽUK-u, Ministerstva kultúry SR a komunita sokoliarov a sokoliarok zo Slovenskej republiky. Všetkým srdečne gratulujeme!

Slovensko tak rozšírilo počet svojich zápisov na prestížnom zozname UNESCO na osem. Predchádzajúce zápisy: Fujara – hudobný nástroj a jeho hudba (2005), Terchovská muzika (2013), Gajdošská kultúra (2015), spoločne s ČR - Bábkarstvo na Slovensku a v Česku (2016), Horehronský viachlasný spev (2017), Modrotlač (2018) zapísaná spoločne s Rakúskom, Maďarskom, Českom a Nemeckom a Drotárstvo (2019).

Viac o tomto zápise a slovenskom Sokoliarstve, ako aj ostatných prvkoch „živého dedičstva“, ktoré má Slovenská republika zapísané v reprezentatívnom zozname UNESCO sa dozviete na stránke Centra pre tradičnú ľudovú kultúru.

Ilustračné foto, videá copyright: CTĽK

Videá:
https://www.ludovakultura.sk/rozsirenie-medzinarodnej-nominacie-sokoliarstvo-zive-dedicstvo-ludstva-na-zozname-unesco/

https://www.ludovakultura.sk/zoznam-nkd/sokoliarstvo/


Mladí sokoliari pri prezentácii sokoliarstva na jarmoku

 
Vábničky používané v sokoliarstve                             Ručne vyrobená sokoliarska výstroj z prírodných materiálov