sk | en

UNESCO

ŠKOLA REMESIEL ÚĽUV AKO HISTORICKY PRVÝ SLOVENSKÝ ZÁPIS NA ZOZNAME DOBRÝCH PRAKTÍK OCHRANY NEHMOTNÉHO KULTÚRNEHO DEDIČSTVA


ŠKOLA REMESIEL ÚĽUV AKO HISTORICKY PRVÝ SLOVENSKÝ ZÁPIS NA ZOZNAME DOBRÝCH PRAKTÍK OCHRANY NEHMOTNÉHO KULTÚRNEHO DEDIČSTVA

Na Zoznam dobrých praktík ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva bol historicky po prvýkrát zapísaný slovenský subjekt – Škola remesiel ÚĽUV.

Medzivládny výbor na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva 5. decembra 2024 vyslovil  súhlas s pozitívnym odporúčaním expertného Hodnotiaceho orgánu a vyzdvihol kvalitu nominačného spisu, ktorý môže slúžiť ako vzor pre ostatné krajiny ponúkajúc model na ochranu a odovzdávanie tradícií budúcim generáciám.

Štátny tajomník MK SR Mário Maruška počas zápisu vo svojom prejave vyzdvihol inkluzívny charakter programov/aktivít Školy remesiel ÚĽUV, ktoré sú otvorené pre všetky vekové kategórie, osoby so špeciálnymi potrebami, ako aj medzinárodných partnerov.

Zoznam dobrých praktík UNESCO obsahuje postupy, ktoré pomáhajú krajinám zachovávať ich živé dedičstvo.

Podrobnejšie informácie nájdete TUTU.  Reportáže o Škole remesiel ÚĽUV a jej zápise na zoznam UNESCO si môžete pozrieť TU alebo vypočuť TU a TU.           

SK UNESCO podporovala aktivity súvisiace so zápisom Školy remesiel ÚĽUV.

Osobitne by sme radi vyzdvihli vklad Ľubice Voľanskej, členky komisie a renomovanej expertky na nehmotné kultúrne dedičstvo doma i v zahraničí, ktorá sa odborne spolupodieľala na príprave nominácie.

Ku gratuláciám sa v mene Slovenskej komisie pre UNESCO pripojil aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a predseda komisie Juraj Blanár, ktorý adresoval blahoprajný list generálnej riaditeľke ÚĽUV Eve Ševčíkovej.

Generálna tajomníčka komisie Denisa Frelichová (na fotografii s generálnou riaditeľkou ÚĽUV Evou Ševčíkovou) sa zúčastnila aj na podujatí organizovanom pri príležitosti zápisu, ktorým ÚĽUV s komunitou remeselníkov a priaznivcov tradičnej ľudovej kultúry tento zápis oslávil.

Škola remesiel ÚĽUV je od jej založenia v r. 1999 miestom odovzdávania remeselných znalostí a zručností. Hlavným zámerom tohto projektu je uchovávať a rozvíjať tradičné remeslá ako súčasť kultúrneho dedičstva.

Deje sa tak prostredníctvom troch regionálnych centier remesiel v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach, ktoré sú kontaktnými pracoviskami s poradenskou a vzdelávacou činnosťou, špecializujúcou sa najmä na regionálne a zanikajúce remeselné techniky.