Projekt „VODA, prírodné dedičstvo Slovenska“ je projekt pre deti a mládež zo základných a stredných škôl k predsedníctvu SR v Rade EÚ, realizovaný Slovenskou komisiou pre UNESCO (SK UNESCO), v spolupráci s Informačným a dokumentačným strediskom UNESCO v Univerzitnej knižnici v Bratislave, Platformou mimovládnych rozvojových organizácií (PMVRO) a mimovládnou organizáciou eRko.
Cieľ projektu a základné informácie:
Projektom by mala mládež Slovenskej republiky prezentovať našu krajinu ako modernú európsku krajinu s bohatými zdrojmi vody. Projekt bude prezentáciou Slovenska v rámci jej predsedníctva v Rade EÚ v druhom polroku 2016 na pôde UNESCO.
Do projektu by sa mali zapojiť žiaci základných a stredných škôl SR.
Projekt bude prebiehať pod záštitou a logom Slovenskej komisie pre UNESCO a v spolupráci s Informačným a dokumentačným strediskom UNESCO v UKB, s Platformou MVRO, s mimovládnou organizáciou eRko a časopisom REBRÍK.
Aktivity projektu:
Projekt bude spočívať v prezentácii Slovenska cez výtvarné diela ( plagáty, grafiky, kresby, sochy, plastiky...), Powerpoint prezentácie v anglickom jazyku a krátke dokumentárne filmy v anglickom jazyku žiakov základných a stredných škôl. Mládež by mala pomocou týchto prác prezentovať svoj región cez vodu a vodné zdroje a zároveň vyjadriť svoj vzťah k prírodným krásam Slovenska so zameraním sa na vodné bohatstvo našej krajiny. Mládež je vyzvaná k porovnaniu našich slovenských zdrojov vody so situáciou v iných častiach sveta, kde sú ľudia konfrontovaní so suchom a každodenným bojom o dostatok vody.
Prístupu k čistej vode je venovaný aj cieľ č. 6 zo 17 cieľov udržateľného rozvoja. Mnohé ďalšie sú s ňou úzko prepojené. Pri tvorbe prác môžu mladí reflektovať aj prepojenosť diania vo svete a víziu Agendy 2030, ktorej naplnenie by do roku 2030 malo zabezpečiť dôstojný život pre všetkých ľudí na tejto planéte.
Začiatok projektu: 1. apríl 2016
Termín na ukončenie zasielania prác do celoslovenského kola: 30. jún 2016
Priebeh projektu:
Tvorba prác bude prebiehať na oslovených školách a na školách, ktoré prejavia záujem. Každá škola vyhodnotí práce v školskom kole a vyberie 5 najlepších prác. Víťazné práce zo školských kôl budú zaslané do Informačného a dokumentačného strediska UNESCO najneskôr do 30. júna 2016.
Odborná porota následne v celoslovenskom kole vyberie víťazné výtvarné práce, powerpointové prezentácie a filmové dokumenty, ktoré budú neskôr použité ako reprezentačné práce pre výstavy na pôde UNESCO a OSN. Členmi poroty budú predstavitelia výboru pre vzdelávanie SK UNESCO, zástupcovia Informačného a dokumentačného strediska UNESCO v UKB, redakcie časopisu REBRÍK, Platformy MVRO a Školy úžitkového výtvarníctva.
Súťaž bude prebiehať v dvoch kategóriách: A) deti od 6 do 12 rokov
B) študenti od 13 do 18 rokov
Víťazné práce budú po vyhodnotení vystavené v Informačnom a dokumentačnom centre UNESCO v Univerzitnej knižnici v Bratislave a neskôr aj v priestoroch UNESCO v Paríži a budú hmatateľným spôsobom reprezentovať aktivity slovenskej mládeže.
SK UNESCO následne ponúkne možnosť vystaviť víťazné práce aj v priestoroch OSN v Nairobi a New Yorku a na pôde Slovenských inštitútov v zahraničí.
Ako odmena za najlepšie práce bude žiakom a študentom udelený diplom a vecná cena počas každoročného „Rozvojového dňa“ v Bratislave (október 2016). Zároveň sa zorganizuje pre týchto študentov pripravený dvojdňový program v Bratislave a okolí zameraný na vodu – napr. návšteva Vodárenského múzea, plavba loďou po Dunaji a pod.
Pre viac informácií kontaktujte nás:
1. Andrea Mlynárová, administrátor, Slovenská komisia pre UNESCO, andrea.mlynarova@mzv.sk
2. Pozornosť venujte www.unesco.sk
3. Pozrite si náš facebookový portál: Slovenská komisia pre UNESCO
https://www.facebook.com/Slovenská-komisia-pre-UNESCO-Slovak-Commission-for-UNESCO-190033438038755/