Práve keď čítate tento príspevok, v tejto hodine, pokiaľ vypijete svoju kávu alebo zjete obed, bolo v minulom roku zavraždených viac než 5 dievčat alebo žien. Páchateľmi boli podľa zverejnených štatistík OSN za rok 2021 prevažne najbližšie osoby v rámci rodiny (partner alebo manžel). Dnes, kedy si pripomíname Medzinárodný deň za odstránenie násilia na ženách, je potrebné o to viac otvárať aj túto smutnú tému.
Násilie na slabších vrátane najťažších foriem násilia páchaného na ženách a dievčatách je, žiaľ, aj v našich končinách všadeprítomné. Počas pandémie Covid-19 malo takéto násilie dokonca zarážajúci nárast. Jedinou možnosťou zmeny je nulová tolerancia a prevencia. Je potrebné vychovávať dievčatá a chlapcov k tomu, že akýkoľvek problém, vzniknutá situácia, či prípadný verbálny konflikt sa nerieši násilím. V opačnom prípade za to budú niesť zodpovednosť.
Je trestuhodné ubližovať slabšiemu. A ženy určite slabšie sú. Vy, muži, ich máte chrániť a nie im ubližovať. Reálne prípady zo života nám ukazujú, že obete násilia si často nevedia pomôcť sami. Preto musíme byť všímaví, aj v rámci rodiny, či pracoviska a vnímať náznaky v podobe skrytých výhovoriek či zranení a byť pripravení pomôcť. Pretože akákoľvek forma násilia alebo šikany je trestným činom a porušovaním ľudských práv – každá má len jeden život a jedno zdravie a nikto nemá právo jej ho kaziť alebo brať. UNESCO vo svojej činnosti aktívne presadzuje princípy rodovej rovnosti a nepoužívania násilia. Preto nás aj v dnešný deň slovami generálnej riaditeľky Audrey Azoulay nabáda k jednote a činom – práva žien sú ľudskými právami všetkých.
Medzinárodný deň za odstránenie násilia na ženách vyhlásila OSN vo februári 2000, apelujúc na vlády, medzinárodné a mimovládne organizácie, aby realizovali aktivity nacielené na zvýšenie povedomia verejnosti o danej téme. Podľa OSN sa násilie na dievčatách a ženách nezužuje len na fyzické násilie, ale zahŕňa aj sexuálne a partnerské násilie, obťažovanie vrátane obťažovania v kybernetickom priestore.
Viac o angažovaní sa UNESCO v danej problematike sa dočítate na https://www.unesco.org/.../elimination-violence-against....