Organizácia Spojených národov OSN vyhlásila 11. február za Medzinárodný deň dievčat a žien vo vede. Tento rok sa oslavy ponesú v duchu témy „Vedkyne v prvej línii boja proti COVID-19“. Cieľom medzinárodnej iniciatívy je poukázať na nerovnomerné zastúpenie mužov a žien vo výskume, technológiách a inžinierstve a odbúravať stereotypy, ktoré dievčatám bránia v uchádzaní sa o vedeckú kariéru.
Z globálneho hľadiska má Slovenská republika pomerne vysoké percentuálne zastúpenie žien vo vede, avšak stále je priestor na zlepšenie. Na základe posledného prieskumu Štatistického inštitútu UNESCO tvoria ženy 41,4% vedeckých výskumníkov na Slovensku, čo predstavuje výrazne vyšší podiel ako v susedných krajinách, či v Nemecku a Francúzsku. Ženy na Slovensku sú však naďalej nedostatočne zastúpené v oblasti inžinierstva. Prieskumy Eurostat zohľadňujúce zastúpenie žien vo vede, technológii a inžinierstve zaraďujú Slovensko pod európsky priemer. Zaujímavý poznatok prináša aj prieskum OECD, podľa ktorého aj keď dievčatá vyštudujú vedecký odbor, málo z nich sa v odbore uplatní a mnoho z nich sa rozhodne daný odbor radšej vyučovať. Zatiaľ čo 71% mužov sa venuje fyzike, matematike a inžinierstvu profesionálne, iba 43% percent žien, ktoré dané odbory vyštudovali, sa v nich uplatní. Dôsledkom tejto nerovnosti je, že iba o 13,7% všetkých patentov žiadajú ženy. Je preto potrebné intenzívne podporovať mladé dievčatá a ženy, aby neváhali napredovať vo svete vedy a technológií.
Pre UNESCO je rovnosť príležitostí jednou z hlavných priorít. Organizácia pri tejto príležitosti pripravuje podujatie „Vedkyne v prvej línii boja proti COVID-19“, ktoré je možné sledovať online na facebooku: https://events.unesco.org/event?id=1008262432&lang=1033
Aj Slovenská komisia pre UNESCO prikladá veľký význam zastúpeniu žien vo vede. Príkladom je ocenenie L´Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede, ktoré je každoročne udelené dvom vedkyniam za ich výnimočné objavy. Naposledy v r. 2020 ocenenia získali Mgr. Svetlana Miklíková, PhD. z Ústavu experimentálnej onkológie Biomedicínskeho centra SAV za výskum nádorového mikroprostredia a MUDr. RNDr. Dominika Fričová, PhD. z Neuroimunologického ústavu SAV za výskum odumierania neurónov.
Zaujímavá je taktiež iniciatíva Aj Ty v IT - Girls Day, nad ktorou SK UNESCO už tradične preberá záštitu. Projekt má za cieľ inšpirovať mladé dievčatá k štúdiu IT.
Ženy taktiež intenzívne reprezentujú Slovensko na medzinárodných expertných fórach UNESCO - Ing. V. Fabriciusová, PhD. pôsobí v Medzinárodnom poradnom výbore pre biosférické rezervácie a Mgr. Ľubica Voľanská, PhD. je členkou Hodnotiaceho orgánu – poradného orgánu Medzivládneho výboru pre ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva.
Pri príležitosti 6. Medzinárodného dňa žien a dievčat vo vede sa v New Yorku uskutoční virtuálne podujatie na vysokej úrovni, na ktorom za Slovensko vystúpi podpredsedníčka vlády SR Veronika Remišová. Vo svojom príhovore vyzve mladé ženy, aby sa smelo vybrali na vedeckú dráhu po stopách výnimočných mladých slovenských vedkýň, akými sú Michaela Musilová či Michaela Brchnelová. Viac o podujatí: https://www.womeninscienceday.org/
Štatistické údaje:
http://uis.unesco.org/sites/default/files/documents/fs55-women-in-science-2019-en.pdf
https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/-/EDN-20200210-2
https://www.oecd.org/gender/data/wherearetomorrowsfemalescientists.htm