sk | en

UNESCO

Horehronský viachlasný spev na folklórnom festivale „Svadba v raji“ v obci Vernár


Horehronský viachlasný spev na folklórnom festivale „Svadba v raji“ v obci Vernár

Patrí síce medzi naše menšie folklórne festivaly na Slovensku, ale srdečnou atmosférou, kvalitou vystúpení, medzinárodnou účasťou a nadšením organizátorov ničím nezaostával ani za tradičnými folklórnymi festivalmi – áno, taký bol tohtoročný folklórno-gastronomický festival „Svadba v raji“, ktorý sa 15.7.2023 uskutočnil v obci Vernár na úpätí Kráľovej hole. 

Naša komisia mala tú možnosť byť pri tom. Odprezentovala nielen našu prácu, ale najmä podporila tradíciu Horehronského viachlasného spevu, ktorý je už 6 rokov súčasťou bohatstva UNESCO na Slovensku.

Okrem domáceho folklórneho súboru „Vernár“, ako inak, z Vernára, ktorý za potlesku návštevníkov predviedol aj spomínaný Horehronský viachlasný spev zapísaný od r. 2017 na prestížnom Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO, sa diváci mohli započúvať do svadobných piesní a tancov z horehronského Bacúcha v podaní skupiny „Bacúšan“, z Gruzínska v podaní súboru „Kazbegi“, či z Arménska v podaní súboru „Sar Sar“ zo Štátneho divadla  piesní Arménska.

Obrovský potlesk, uznanie  a srdečnosť sa dostala aj mnohým umelcom z Ukrajiny – z Kreatívnej skupiny „Tatry pomáhajú Ukrajine“, folklórnych súborov „Matičiar“ a „Fanúšikovia Matičiaru“, či  divadelných súborov „Orichovčanka“, „Kralovička“, „Kamjanička“ a „Hutyanočka“. Pri speve a tanci aspoň na chvíľu zabudli na vojnové útrapy vo svojej domovine a tešili sa z prezentácie svojho umenia.

O výbornú náladu sa postarala aj spevácka skupina „Šambriňci“ zo Šambronu.

Tento ešte komerciou nepoznačený folklórny festival v prostredí jedinečných práve zakvitnutých vernárskych lúk bol aj o dobrom jedle – od domácich pirohov po miestne špeciality, ale najmä o vrúcnosti, ľudskosti, vzájomnej podpore a tak potrebnej v dnešnej dobe empatii. Tieto hodnoty prináša do našich životov práve kultúra a umenie a sme veľmi radi, že vďaka folklórnym tradíciám pretrvávajú aj na našom Slovensku.

Záver patril folklórnemu súboru „Šarišan“ z Prešova, ktorých za ich profesionálny výkon účastníci ocenili potleskom v stoji.