sk | en

UNESCO

Fórum partnerov Slovenskej komisie pre UNESCO 2021


Fórum partnerov Slovenskej komisie pre UNESCO 2021

Vzdelávanie, veda a kultúra sú základnými piliermi modernej spoločnosti a UNESCO v tejto oblasti zohráva jedinečnú úlohu aj po 75 rokoch od svojho založenia

Po minuloročnej prestávke vynútenej pandémiou sa včera 8. septembra 2021 v Kongresovej sále Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky uskutočnilo Fórum partnerov Slovenskej komisie pre UNESCO pod vedením Ivana Korčoka, ktorý je z titulu funkcie ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR zároveň predsedom Slovenskej komisie pre UNESCO. Fórum partnerov je zhromaždením všetkých zástupcov národných subjektov činných v oblastiach pôsobnosti UNESCO. Schádza sa spravidla raz za rok a je platformou pre diskusiu o všetkých otázkach činnosti komisie a aktuálnych témach UNESCO. 

Minister I. Korčok otvoril zasadnutie Fóra a poďakoval všetkým prítomným, ktorých spája značka UNESCO za ich prácu pri šírení hodnôt UNESCO. „Budovanie mieru a porozumenia v mysliach ľudí prostredníctvom rozvoja vzdelávania, kultúry a vedy sú stále aktuálnymi aj 75 rokov od založenia UNESCO, ktoré si pripomíname práve tento rok“, povedal na úvod svojho príhovoru minister. Vyzval tiež všetky relevantné ministerstvá a subjekty, ktorých sa to týka, aby k UNESCO skutočne pristupovali ako k „laboratóriu myšlienok“ a vyberali si to, čo je dôležité a použiteľné pre rozvoj našej krajiny a spoločnosti. „Nabádam na využitie širokého potenciálu, ktorý UNESCO ponúka v rámci svojho know-how“, zdôraznil minister.

„Na Slovensku vnímame prítomnosť UNESCO najmä od roku 1993, kedy boli na prestížny Zoznam svetového dedičstva zapísané naše prvé pamiatky. Dnes ich máme už osem. Vnímam to nielen ako vec medzinárodnej prestíže, ale aj záväzok pristupovať k týmto lokalitám s rešpektom a úctou s cieľom ich zachovania pre budúce generácie,“ uviedol minister Ivan Korčok a vyzdvihol úsilie a koordináciu naprieč viacerými inštitúciami na Slovensku, ako aj v zahraničí, ktoré prispeli k úspešným zápisom slovenských pamiatok do zoznamu UNESCO.

Minister tiež pripomenul, že Slovenská republika oznámila svoju kandidatúru do Výkonnej rady UNESCO na roky 2024 - 2027, ako aj kandidatúru do Medzivládneho výboru k Dohovoru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva na roky 2022 - 2026. „V prípade úspechu, členstvo v týchto orgánoch poskytne našej krajine príležitosť zviditeľniť svoje aktivity v rámci UNESCO, ale aj náš záujem rozvíjať medzinárodnú spoluprácu a porozumenie medzi kultúrami. Využime to.“

Fórum partnerov Slovenskej komisie pre UNESCO 2021 poskytlo priestor na prezentáciu širokej palety tém, ktoré táto organizácia so sídlom v Paríži zastrešuje, vrátane vzdelávania, práce s mládežou, postavenia žien v spoločnosti a vo vede, otvorenej vedy a otvorených vzdelávacích zdrojov, ochrany nehmotného a hmotného kultúrneho dedičstva, prírodného dedičstva či projektov nominovaných na ceny UNESCO.

Špeciálna pozornosť bola venovaná nedávnemu júlovému zápisu slovenských pamiatok na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. S prezentáciami o medzinárodnom nominačnom projekte „Hranice Rímskej ríše – Dunajský Limes (západný segment)“, ako aj o dvoch slovenských lokalitách – Gerulate a Iži, ktoré získali certifikát UNESCO, vystúpili experti z Pamiatkového úradu SR, Múzea mesta Bratislava a Podunajského múzea v Komárne. O medzinárodnej nominácii „Staré bukové lesy a pralesy Karpát a iných regiónov Európy“, v rámci ktorej bolo potvrdených na Zozname svetového dedičstva päť slovenských lokalít výnimočnej prírodnej hodnoty - Vihorlat, Prales Havešová, Rožok, Udava a Stužica - Bukovské Vrchy, informovala generálna riaditeľka sekcie ochrany prírody a biodiverzity MŽP SR Katarína Butkovská. 

Ďakujeme všetkým účastníkom Fóra za početnú účasť a hodnotné prezentácie, ktorými predstavili svoju činnosť a aktivity spojené s UNESCO! Teší nás veľký záujem o značku UNESCO, ktorá v tomto roku oslavuje 75 rokov svojej existencie.

Otvárací prejav predsedu Slovenskej komisie pre UNESCO Ivana Korčoka:

https://www.youtube.com/watch?v=Sw4rbR7lW_s

Copyright: Tomáš Bokor, MZVEZ SR

 

  

 

 

 

 

 


Prílohy