Ponúka sa nám príležitosť zamyslieť sa nad dôležitosťou starostlivosti o životné prostredie a dosiahnutím rovnováhy medzi ľudskými aktivitami a ochranou prírodných zdrojov.
UNESCO sa v environmentálnych témach profiluje prostredníctvom svojho Programu Človek a biosféra (MAB) a svetovej siete biosférických rezervácií. Tie sa za ostatných 50 rokov stali modelovými územiami a medzinárodným príkladom udržateľného medzinárodného rozvoja, kde človek svojim šetrným hospodárením a racionálnym využívaním krajiny zachováva prírodné i kultúrne hodnoty.
Sieť biosférických rezervácií zahŕňa všetky typy ekosystémov vrátane mestských oblastí v celkovo 738 lokalitách v 134 krajinách sveta. V biosférických rezerváciách má svoj domov viac ako 260 miliónov obyvateľov.
Každý rok sa k sieti biosférických rezervácií pripája čoraz väčší počet lokalít a stále viac krajín má záujem sledovať ciele programu MAB.
Na Slovensku máme 4 takéto „rezervy biosféry“ (Tatry, Slovenský kras, Východné Karpaty a Poľana). Poľana patrí medzi najaktívnejšie a svetovo uznávané lokality, o čom svedčí aj zisk prestížneho ocenenia (Cena Michela Batissa) v roku 2017 za najlepší manažment biosférickej rezervácie na svete.
Slovenský výbor MAB si medzinárodný deň biosférických rezervácií uctí aktivitami a podujatiami počas celého mesiaca november. Viac informácií o Programe MAB a Biosférickej rezervácii Poľana sa môžete dozvedieť na webovej stránke https://chkopolana.sopsr.sk. O biosférických rezerváciách sa dočítate viac v článku publikovanom na webovej stránke Štátnej ochrany prírody SR ŠOPSR - Biosferické rezervácie (sopsr.sk).