sk | en

UNESCO

Bokovová: VZDELANIE MOŽE ZAISTIŤ MIER. Mladá generácia môže vyriešiť najväčšie výzvy dneška.


Bokovová: VZDELANIE MOŽE ZAISTIŤ MIER.  Mladá generácia môže vyriešiť najväčšie výzvy dneška.

Generálna riaditeľka UNESCO Irina Bokovová prišla na Slovensko už ako oficiálna bulharská kandidátka na pozíciu Generálnej tajomníčky OSN. Dnes sa stretla s ministrom školstva Jozefom Plavčanom, navštívila Levoču a obedovala s prezidentom Andrejom Kiskom.

Na Univerzite Komenského v Bratislave Bokovová  v piatok doobeda prevzala pamätnú medailu a vystúpila s prednáškou o posilnení postavenia mládeže, v ktorej zdôraznila význam vzdelávania pre zachovanie mieru.

Bokovová v Bratislave povedala, že UNESCO má etickú povinnosť presadzovať dialóg, mier a udržateľný rozvoj. Hneď na úvod svojho vystúpenia si pomohla citátom Komenského: „Všetci sme občania jedného sveta, všetci sme jedna krv. Nenávidieť nejakého človeka len preto, že je narodený niekde inde alebo preto, že hovorí iným jazykom, alebo, že má iné názory, je najväčším nezmyslom.“

Globálne výzvy a UNESCO

Bulharská diplomatka sa počas prednášky sústredila na globálne hrozby. Študentom v aule povedala, že sú doteraz najvzdelanejšou generáciou. Môžu byť prvou generáciou, ktorá ukončí extrémnu chudobu, a poslednou, ktorá zastaví klimatické zmeny.

Pripomenula, že sa teroristické útoky dejú po celom svete. Extrémistov zo skupiny Daeš dnes podporuje 60 tisíc twitterových účtov. Každý z nich má aspoň tisíc followerov. „Sme v informačnej vojne,“ tvrdí Bokovová. Dodala, že 1,5 miliardy ľudí žije v konfliktom postihnutých krajinách a 40 % z nich sú mladí ľudia.

Podobné čísla nás nemajú odrádzať. Budúcnosť je podľa Bokovovej na univerzitách. UNESCO (Organizácia OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru) vzniklo pred takmer 71 rokmi a jeho ideály stále platia. Ústava organizácie z novembra 1945 uvádza: „Keďže vojny začínajú v mysliach ľudí, práve v mysliach ľudí sa musí vytvárať obrana mieru.“ Kľúčovú úlohu preto zohrávajú vzdelávacie inštitúcie.

Rozmanitosť je prínosná

Prioritou UNESCO v meniacom sa svete je posilniť výchovu k globálnemu občianstvu, prinášať nové formy kultúrnej gramotnosti a prepojiť sociálnu a ekonomickú dimenziu udržateľného rozvoja.

„V každej spoločnosti sú esencie, na ktorých sa dá stavať,“ povedala Irina Bokovová. Inteligencia a talent sú podľa nej všade a vďaka vzdelávaniu sa dajú rozvíjať v prospech všetkých. V čase obmedzených zdrojov sa „ľudská dômyselnosť môže stať rozhodujúcim obnoviteľným zdrojom“.

Generálna riaditeľka hovorila tiež o postavení žien. Dievčatá vo svete majú dvojnásobne vyššiu šancu ako chlapci, že im bude vzdelanie úplne odopreté. Podotkla, že v subsaharských krajinách sa do škôl dostanú až v roku 2086.

V minulosti bolo ľahšie tvrdiť, že sme tolerantní a podporujeme kultúrnu rozmanitosť, hovorí Bokovová. Jednalo sa o niekoho, kto žil ďaleko.  Dnešná blízkosť rôznych kultúr si podľa nej vyžiada rozvíjanie nových kultúrnych zručností. „Rozmanitosť je výhoda, nie hrozba,“ uzavrela.