Životnosť jadrových elektrární, mapy rizika výskytu sucha, ale aj kvantové hodiny a gravitácia. Tri mladé vedkyne pôsobiace na Slovensku, ktorých projekty sa snažia o praktické a inovatívne riešenia zložitých výskumných tém, ocenil 21. júna 2024 8. ročník talentového programu L'Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede na Slovensku.
Slovenská komisia pre UNESCO je dlhodobo hrdou partnerkou projektu. Generálna tajomníčka Slovenskej komisie pre UNESCO Denisa Frelichová vo svojom príhovore vyzdvihla nevyhnutnosť odstraňovať zaužívané stereotypy, ale tiež vyvážené partnerstvo bez predsudkov s mužmi a podporu iných žien. Z takej vzájomne obohacujúcej spolupráce benefitujú všetci.
Cieľom programu je podporiť výskumníčky pôsobiace na slovenských vedeckých pracoviskách a uznať ich dôležitú prácu. Ocenené vedkyne vo veku do 40 rokov si rozdelili sumu 21 000 eur, ktorú môžu použiť na profesijný, ale aj na osobný rozvoj. Celkovo sa do programu tento rok zapojilo takmer 40 vedkýň.
Kto sú tohtoročné laureátky?
V kategórii inžinierske vedy a technológie zvíťazila Ing. Jana Šimeg Veterníková, PhD., ktorá pôsobí v Ústave jadrového a fyzikálneho inžinierstva na Fakulte elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. V rámci medzinárodného projektu DELISA-LTO experimentálne pozoruje zmenu mechanických a mikroštruktúrálnych vlastností materiálov jadrovej elektrárne po jej 30-ročnej prevádzke pri teplote 300 °C. Výsledkom projektu bude overenie jadrovej bezpečnosti pri predĺžení životnosti jadrovej elektrárne na 60 rokov, prípadne vytvorenie odporúčaní a zavedenie online meracích techník, ktoré budú stav materiálu priebežne sledovať a upozornia na možnú poruchu jeho celistvosti.
Laureátkou kategórie fyzikálne a formálne vedy sa stala Mgr. Natália Salomé Móller, PhD. Z Fyzikálneho ústavu Slovenskej akadémie vied - Centra pre výskum kvantovej informácie. Jej výskum sa odohráva na pomedzí kvantovej fyziky, ktorá opisuje mikroskopický svet a všeobecnej teórie relativity sústreďujúcej sa na makroskopický svet, najmä na gravitačné javy. Konkrétnym predmetom štúdia tejto vedkyne sú kvantové hodiny v gravitačnom pozadí, kde skúma témy ako kauzalita, zachovanie energie a referenčné rámce. Vďaka vybraným vlastnostiam kvantových hodín môže na teoretické skúmanie uvedených tém použiť širokú škálu matematických techník alebo navrhnúť experimenty.
V kategórii vedy o živej prírode určila komisia ako víťazku Mgr. Líviu Labudovú, PhD. pôsobiacu v Slovenskom hydrometeorologickom ústave. Zaoberá sa prípravou máp rizika výskytu sucha, ktoré budú užitočným materiálom pre tvorcov politík nielen na národnej, ale aj regionálnej a lokálnej úrovni. Ako hlavný indikátor v tomto výskume slúži štandardizovaný zrážkový a evapotranspiračný index. Ten skúma pomer medzi množstvom dažďových alebo snehových zrážok a množstvom vody potrebným na výpar. Porovnaním hodnôt indexu za posledné desaťročia sa zistí, ktoré lokality sú náchylnejšie na výskyt meteorologického sucha.
Všetkým laureátkam blahoželáme a ďakujeme za ich cennú prácu.
L'Oréal - UNESCO Pre ženy vo vede oceňuje vedkyne na Slovensku už ôsmy rok. Doposiaľ bolo ocenených 19 vedkýň, ktoré si rozdelili sumu 91 000 eur. Spoločnosť L'Oréal na tomto ročníku spolupracuje so Slovenskou akadémiou vied (SAV), Slovenskou organizáciou pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA), Slovenskou komisiou pre UNESCO a platformou Žijem vedu.