Prevencia nelegálneho dovozu, vývozu a prevodu vlastníctva kultúrnych hodnôt
Krádeže, rabovanie a nedovolené obchodovanie s kultúrnymi predmetmi sú trestným činom. Pripravujú ľudí o vzácne doklady ich histórie a kultúry, dlhodobo oslabujú sociálnu súdržnosť a podporujú organizovaný zločin či financovanie terorizmu. UNESCO sa preto dlhodobo zasadzuje za vytváranie silných a efektívnych opatrení, ktoré by dokázali zamedziť takémuto škodlivému konaniu.
Od svojho založenia UNESCO na tento účel vyvíja právne nástroje, z ktorých k najzásadnejším patria Dohovor o opatreniach zakazujúcich a zabraňujúcich nedovolený dovoz, vývoz a prevod vlastníctva kultúrnych hodnôt , prijatý v roku 1970 a Dohovor o ukradnutých alebo nezákonne vyvezených kultúrnych predmetoch z roku 1995, ktorý na základe mandátu UNESCO formulovala organizácia UNIDROIT.
Ústredným princípom dohovoru z roku 1970 je dôraz na prevenciu, ktorá by sa mala prednostne realizovať prostredníctvom: vytvorenia a pravidelného aktualizovania národných zoznamov kultúrneho dedičstva, zavedením vývozných osvedčení, uplatňovania kontrol obchodníkov s umením, trestnými alebo administratívnymi sankciami, informačnými a vzdelávacími kampaňami. Jeho primárnym cieľom je návrat a reštitúcia kultúrnych hodnôt do krajiny ich pôvodu v záujme ochrany kultúrnej identity jednotlivých národov a spoločenstiev, podpory ducha solidarity a mierového spolunažívania.
Viac informácií na webovej stránke UNESCO Fight illegal trafficking - 1970 Convention
Kontakt:
Ing. Mgr. Bojan Radovanovič
Odbor múzeí, galérií a knižníc
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky
Námestie SNP 33
813 31 Bratislava
bojan.radovanovic@culture.gov.sk