Ide o jeden z kľúčových nástrojov UNESCO na podporu rozvoja kultúry v mestách. Bola vytvorená v r. 2004 na podporu miest, ktoré označili kreativitu za strategický faktor svojho udržateľného rozvoja. Jej činnosť zastrešuje Sekretariát Siete kreatívnych miest v Paríži.
Aktuálne združuje 350 miest z 90 krajín sveta, ktoré umiestňujú tvorivosť a kultúrny priemysel do centra svojich rozvojových plánov na miestnej úrovni a aktívne sa zapájajú do projektov medzinárodnej spolupráce.
Mestá sa musia profilovať v 1 z 8 odvetví: remeslá a ľudové umenie, dizajn, film, gastronómia, literatúra, mediálne umenie, hudba a architektúra.
Kto je už členom? Napr. Košice (od r. 2017 sú Kreatívnym mesto v oblasti mediálneho umenia), Praha, Brno, Krakov, Budapešť, Helsinki, Lyon, Ľubľana, Buenos Aires.
Ciele Siete:
· Posilňovať medzinárodnú spoluprácu miest a prenos skúseností („Share and Learn“).
· Prispievať k posilňovaniu medzisektorálnej spolupráci na úrovni miest (samospráva/mesto, verejný sektor, mimovládny sektor, umelecká obec, vzdelávacie inštitúcie).
· Vytvárať bezpečné, odolné, inkluzívne a udržateľné mestá - V duchu „17 cieľov udržateľného rozvoja, osobitne cieľa č. 11 – Udržateľné mestá a komunity“.
· Stimulovať inovatívne postupy v kultúrnej oblasti.
· Rozvíjať kultúrnu infraštruktúru v meste.
· Zabezpečovať rovnaký prístup ku kultúre pre všetkých bez rozdielu.
· Popularizovať a zviditeľňovať princípy/programy UNESCO.
· Rozvíjať rôznorodú a kvalitnú ponuku kultúrnych a vzdelávacích aktivít v meste.
· Začleňovať kultúru do verejných politík prostredníctvom prepájania/mobilizácie relevantných aktérov.
Výhody členstva v Sieti:
· Prestížna značka UNESCO (kredibilita, exkluzivita a kvalita).
· Zdroj inšpirácie a nástroj na zdieľanie best-practices, know how a skúseností. Nachádzanie riešení pri spoločných výzvach, ktorým mestá čelia.
· Spolupráca a budovanie partnerstiev s medzinárodnými partnermi/mestami pri príprave politík/programov podporujúcich kultúrny rozmach.
· Nadchádzanie partnerov pre získanie financií na realizáciu medzinárodných projektov.
· Účasť na rôznorodých projektoch, podujatiach, seminároch/webinároch + distribúcia odborných brožúrok/materiálov zo strany UNESCO.
· Účasť na každoročnej výročnej konferencii Siete kreatívnych miest UNESCO.
· Zviditeľňovanie mesta na lokálnej/regionálnej a globálnej úrovni.
· Zvýšenie návštevnosti mesta a jeho investičného potenciálu.
· Posilnenie tvorivého potenciálu mesta a jej obyvateľov.
Ako sa stať členom Siete:
· Výzva na zapojenie sa do siete je publikovaná každé dva roky (spravidla na jar), informácie o nej distribuuje Slovenská komisia pre UNESCO.
· Oprávnení žiadatelia: mestá v členskej krajine UNESCO (maximálne dve za krajinu), môžu mať rôzny ekonomický, sociálny a kultúrny profil.
· UNESCO distribuuje podrobné Application Guidelines a video tutoriály.
· Súčasťou dotazníka je načrtnutie plánu rozvoja v danej oblasti na obdobie nadchádzajúcich 4 rokov (priority/kapacity/zdroje).
· Vyplnený dotazník v ENG/FR + list primátora + podporný list Národnej komisie pre UNESCO.
· Hodnotiaci proces je koordinovaný centrálou UNESCO (nezávislá porota pozostávajúca z expertov UNESCO a zástupcov kreatívnych miest UNESCO).
· Mandát – bez časového obmedzenia s tým, že každé 4 roky mesto predkladá Sekretariátu Siete hodnotiacu správu.
Bližšie informácie sú dostupná na https://en.unesco.org/creative-cities/.
KOŠICE ako Kreatívne mesto UNESCO
Košice sú súčasťou Siete kreatívnych miest UNESCO (UNESCO Creative Cities Network) od októbra 2017 a angažujú sa v oblasti mediálneho umenia (Media Arts). Sú prvým a nateraz jediným slovenským zástupcom v danej Sieti UNESCO. Vďaka členstvu majú skvelú príležitosť zviditeľniť sa na globálnej úrovni, rozvíjať medzinárodnu spoluprácu a vytvárať príležitosti pre tvorivých ľudí nielen z Košíc, ale aj z celého Slovenska.
Prihlášku do UNESCO Creative Cities Network pripravila nezisková organizácia Creative Industry Košice (CIKE). „Od roku 2013, kedy sme si prvýkrát v Master pláne pre kreatívnu ekonomiku stanovili cieľ stať sa členom Siete kreatívnych miest UNESCO, sme urobili množstvo krokov, ktoré viedli k úspechu. Teraz sa tešíme na prácu spojenú s napĺňaním aktivít, ktoré sme navrhli v prihláške“, hovorí Michal Hladký, riaditeľ neziskovky.
CIKE zastrešuje a koordinuje aktivity súvisiace s členstvom v Sieti kreatívnych miest UNESCO. Pravidelne reprezentuje Košice na stretnutiach so zahraničnými partnermi v klastri UNESCO – Creative City of Media Arts. V spolupráci s partnermi realizuje projekty a buduje povedomie o inováciách, ktoré vznikajú prepojením digitálnych technológií s umením.
Pre Košice je spojenie kreatívneho priemyslu a IT prirodzeným vyvrcholením viac ako desaťročnej snahy, a tak členstvo v oblasti Mediálneho umenia nie je prekvapením. Dané prepojenie a umelecko-technické presahy sú viditeľné aj na kľúčovom podujatí, ktoré CIKE v rámci aktivít odkazujúcich členstvo v sieti každoročne organizuje – na festivale Art & Tech Days.
Viac informácií o aktuálnom mediaartovom dianí v Košiciach nájdete na webovej stránke Creative Industry Košice | Spolu vytvárame svetové mesto kultúry (cike.sk)
Profil CIKE na sociálnej sieti Facebook.